Zpět na kategorii

Váza po babičce může mít cenu milionů: Pokud ji máte doma, přestaňte do ní cpát karafiáty. Může to být zlatý důl

Michaela Chen
2. 10. 2025, 22:10
Lifestyle

Na poličce v obýváku stojí roky. Přesouvá se při úklidu, občas se do ní vloží kytice z trhu, šeříky nebo tulipány, podle sezóny. Obyčejný tvar, možná prasklinka, možná trochu prachu, který se nikdy úplně neutře. Člověk si jí sotva všimne. A přesto se může stát, že právě takový předmět spustí dražební bitvu a nový majitel za něj zaplatí částku, která by vystačila na byt nebo dům.

Možná máte doma ukrytý poklad po babičce. Shutterstock

Na první pohled obyčejná skleněná vázička, zakoupená v charitativním obchodě za necelé čtyři dolary, se ukázala jako dílo slavného designéra Carla Scarpy. Aukční síň ji vydražila za víc než sto tisíc dolarů, tedy v přepočtu kolem dvou a půl milionu korun. Stačilo, aby někdo poznal podpis umělce, který se proslavil na ostrově Murano, a cena raketově vzrostla.

Podobně dopadla i žena, která na bleším trhu zaplatila pár desítek korun za keramickou vázu. Odborníci objevili, že jde o vzácný kus z dvacátého století, a v aukci se prodala za více než dva miliony korun. Z obyčejné sobotní procházky po tržišti se stal příběh, který změnil život celé rodině.

Vyplatí se zkontrolovat vázy, co máme doma po babičce. Foto: Shutterstock

Zapomenutá v krabici od bot

Někdy je dramatický i samotný nález. V Evropě byla objevena stará čínská váza uložená desítky let v krabici od bot. Rodina o ní věděla, ale nikdo jí nepřikládal význam. Až při posuzování dědictví se ukázalo, že jde o porcelán z 18. století určený pro čínského císaře. V aukci padla suma přes 400 milionů korun, částka, která bere dech i těm, kdo jsou na uměleckém trhu zvyklí na ledacos.

Podobných překvapení se stává víc. Aukce dokonce znají případy, kdy váza odhadovaná na pár tisíc dolarů spustila tvrdý souboj sběratelů a nakonec se prodala čtyřicetkrát dráž.

Český otisk

Ani české sklo nezůstává stranou. Na mezinárodních aukcích se pravidelně objevují vázy z dílen tuzemských mistrů. František Vízner, světově uznávaný sklář, měl své vázy prodané v zahraničí za tisíce dolarů. Na první pohled strohé a geometrické tvary z čirého či barevného skla, které známe z českých sbírek, se staly vyhledávanými i mezi zahraničními sběrateli.

Na trhu má své místo i tradiční československé uraniové sklo, které pod ultrafialovým světlem září. To, co někdy vypadá jako kuriozita z vitríny u babičky, může být pro znalce sběratelský klenot. I v běžných domácnostech se objevují kousky z Jablonce či Harrachova, které mají větší cenu, než by laik čekal.

Co dělá vázu cennou

Nejde jen o stáří. Rozhoduje především autor nebo dílna, technika, stav a příběh, který předmět nese. Pokud váza patřila významné rodině nebo je doložena v archivech, cena letí nahoru. Stejně tak záleží na vzácnosti. Když se určitý typ nebo tvar objeví jednou za několik let, sběratelé neváhají přihazovat.

Proto odborníci varují, aby se lidé nepouštěli do amatérského čištění nebo dokonce oprav. Malá oděrka je lepší než poškození způsobené neodborným zásahem. A než do vázy dáte další kytici, stojí za to podívat se, jestli na dně není značka, rytina nebo cizí nápis, který by mohl ukazovat na zajímavý původ.

Pokud má váza zvláštní tvar, váhu nebo barvu, dejte ji do aukce. Foto: Shutterstock

Poklad možná čeká i u vás doma

Není nutné věřit, že každá stará váza na půdě je zlatý důl. Ale příběhy z aukcí dokazují, že poklad se může skrývat v obyčejnosti. Pokud doma máte kus, který se odlišuje tvarem, váhou nebo barvou, může stát za to ukázat ho znalci.

Zkuste se proto podívat, co máte doma. Ta váza po babičce totiž nemusí být jen hezký doplněk. Může v sobě skrývat příběh, a v některých případech i hodnotu rodinného domu.

zdroje: malatec.cz, theartnewspaper.com, denik.cz

Nejnovější články

Líčení do mrazu: Jednoduchý trik Švédek, jak mít pleť dokonalou i v mínus dvaceti

Lenka Urbanová
27. 11. 2025, 1:30
Lifestyle

Zima je po roce zpět, a když teploty padnou pod nulu, většina žen ví, že je zle. Je to přesně to období, kdy ráno odcházíte z domova perfektně nalíčené, ale než stačíte dojet do práce, už máte červený nos, rozmazané oči a rozdrolenou „fasádu". Skandinávské ženy mají na tuhle zimní katastrofu skvělé řešení, a dokonce hrdě prohlašují, že chlad může být velmi dobrým přítelem, jen k němu musíte přistupovat chytře.

Odborníci varují: Tetované obočí je časovaná bomba. Jakmile kůže povolí, budete litovat.

Lenka Urbanová
25. 11. 2025, 19:08
Lifestyle

Probudit se a být už téměř nalíčená? To je pro spousty žen takový malý sen, který šetří čas i nervy. Přesně proto permanentní make-up obočí láká čím dál více žen, protože slibuje jednu zásadní věc: „ráno vstaneš a vypadáš stejně upraveně jako včera večer". Jenže jak to tak už zkrátka bývá, má to svoje „ale“!